EN İYİ GRES YAĞI SEÇİMİ İÇİN

EN İYİ GRES YAĞI SEÇİMİ İÇİN

EN İYİ GRES YAĞI SEÇİMİ İÇİN

En iyi gres yağı seçiminde amaç, hareketli parçaların sürtünmesini azaltmaktır. Hareketli metal parçaların yağlama olmaksızın birbiri üzerine kayması, bileşenlerin daha hızlı aşınmasına ve dolayısıyla mekanik arızalara yol açacaktır.

Gres, metal parçalar üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur. Aynı zamanda parçalara zarar verebilecek su, toz ve diğer kirletici maddeleri dışarıda tutar.


Gres Yağı Nerede Kullanır ?

Tekerlek yatakları, bisiklet zincirleri ve dişliler yağlanmazsa gürültü çıkarabilir. Parçaların gres ile doldurulması, hareketli parçaların birbiri üzerinde daha sessiz kaymasına yardımcı olur.

En iyi gres yağı, uygulanan yüzeylerin mekanik stabilitesini korur ve hareketli parçaların düzgün hareketini kolaylaştırır. Pas, sürtünme veya korozyon konusunda endişelenilmesine gerek kalmaz.

“Yağlayıcı türlerinde koyulaştırıcı maddenin dispersiyonunun, katı ila yarı sıvı ürününe gres adı verilir. En iyi gres yağı üretimine bir takım karakteristik özellikler veren diğer bileşenler eklenebilir”

Ağır makinelerinizin bakımı için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri düzenli olarak greslemektir.

Gres, sadece makinenin ömrünü uzatmakla kalmaz, aynı zamanda kirlenmeyi önler ve makine performansını artırır.

En iyi gres yağı, eklemlerin yapışmasını önler, pimlerin ve burçların aşınmamasını sağlamaya yardımcı olur.

Ekipmanın yavaş çalışma sırasında veya yüksek basınç koşullarında daha verimli çalışmasını sağlar.

En İyi Gres Yağı Hangisi?

Tüm ekipmanlar için tek bir gres türü seçmek cazip gelebilir. Bu bir süre işe yarayabilir, ancak ekipmanın ömrü uzatılmak isteniyorsa her bir gres türünü makine çeşidine ve özel çalışma sahası koşullarına göre uyarlamak gerekir.

Ayrıca, bir makinenin farklı parçaları, çalışma sıcaklıklarına bağlı olarak farklı gres türleri gerektirebilir. Aşağıda yer alan maddeler takip edilerek en iyi gres yağı için bir tercih yapılabilir.

Hangi gresin kullanacağına karar verirken ilk kontrol edilmesi gereken yerlerden biri, makinenin kullanım kılavuzudur. Kılavuzlar, gresleme işlemi ile ilgili ayrıntılara girmese de genel bir öneri içerebilirler.

Dışarısı sıcak olduğunda gres incelme eğilimindedir. Bu nedenle yazın daha kalın bir gres kullanmak önemlidir. Yüksek viskoziteye sahip bir ürün en iyi gres yağı tercihi olacaktır.

Sıcaklıklar çok fazla düştüğünde, NLGI # 1 gres veya sentetik bir gres kullanmak iyi bir fikirdir. Bu işlem ekipmanın kullanımını da kolaylaştıracaktır.

İş makinesinin şiddetli yağmur veya deniz gibi ıslak koşullara maruz kalması gerekiyorsa, bu durumlar için geliştirilen greslerin kullanılması gerekir.

Söz konusu gresler lityum kompleks yoğunlaştırıcılara sahiptir. Bu koşulda en iyi gres yağı paslanmayı önlemeye ve tuzdan kaynaklanan hasarlara karşı korumaya yardımcı olacaktır.

En İyi Gres Yağı Markası

En iyi gres yağı markası konusunda belirli bir kriter bulunmamaktadır. Günümüzde farklı işlevler için gres üretimi yapılan birçok marka bulunmaktadır. Bu nedenle makine ve ekipmanları için en iyi gres yağı seçimi yapmak doğru bir yöntem olacaktır, bunun için www.artoil.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Gres kullanımı da uzmanlık gerektiren bir işlemdir. Bu nedenle en iyi uzmanlık bilgisini sunan marka ile iş birliği yapmak son derece önemlidir.

Unutulmaması gereken şey gresin markası kalite bilgisi sağlama potansiyeline sahip olsa da yalnızca gres türünü belirtmek için bir markalama amaçlanmıştır.


En İyi Gres Yağı Hangi Renk ?

Gres üreticileri, sadece kahverengi veya siyahın aksine, greslerin tanımlanmasını kolaylaştırmak ve onları daha çekici hale getirmek için renklendiricileri kullanırlar.

En iyi gres yağı için gresin rengi de genel kalitesi hakkında bir fikir verebilir. Gres azaldıkça ve kirlendikçe kararmaya başlayacaktır. Yeni grese göre daha belirgin olabilen bu koyulaşma, gresin değiştirilmesi gereken bir sınıra ulaştığının bir işareti olabilir.

Gresin koyulaşması şaşırtıcı olmasa da koyulaşma hızı önemli faktördür. Çalışma ve çevre koşulları nedeniyle gres koyulaşmasının yanı sıra, renkteki bir kayma, gresin farklı tipte bir gresle istemeden karıştığının bir işareti olabilir.

Böyle bir durumda, bunun nasıl ve neden olduğunu belirlemek için derhal harekete geçilmelidir. Yanlış gresle dikkatsiz yağlama, çoğu insanın düşündüğünden daha yaygındır.

Hızlı bir çözüm için bağımsız yataklar, normal bağlantı parçaları ve elektrik motoru yatakları kontrol edilmelidir. Düğme başlı bağlantı parçaları gibi en iyi gres yağı türleri için farklı bağlantı parçaları kullanmak bu aşamada mantıklı  olabilir.

Diğer bir seçenek de uygun rengi belirtmek için gres bağlantısında bir parça gres bırakmaktır. Bu, yalnızca tesiste o belirli renge sahip tek bir gres türü olduğunda yapılmalıdır. Gres türü ve rengi de gres tabancasında açıkça işaretlenmelidir.

En İyi Kauçuk Gres Yağı

En iyi kauçuk gres yağı doğal kauçuk parçaların korunmasını sağlar. Kauçuğun kauçuğa veya kauçuğun metale temas noktalarının yağlanmasına katkıda bulunur. Kauçuk parçalar içeren birimlerin birleştirilmesine katkı sağlar.

Bu anlamda kullanıcılar makine parçaları ve kauçuğun temas ettiği yüzeylere uygun olacak şekilde en iyi gres yağı seçimini yapmalıdır.

Kauçuk gres yağı özelliklerinin kapsamlı bir listesi:

Doğal ve sentetik kauçuklarla tam uyumlu

Fren sıvıları ve bazı hidrolik yağlarla uyumludur.

Pas önleyici (oksidasyon ve pastan korur).

Kauçuk gres yağı suya dayanıklıdır.

En iyi gres yağı, 210-230F’ye kadar sıcaklıklara sahip uygulamalarda kullanılabilir.

Fren balatalarını eritmez ve kirletmez.

Benzine dayanıklıdır. Benzinle temas halinde kirlenecek olmasına rağmen, yine de lastik parçaları koruyacaktır.

Yüksek kimyasal ve yapısal (mekanik) kararlılık.

Su ile yıkamaya karşı yüksek direnç (yağmurdan veya araba yıkamadan sonra yanık kalır).

Aşınmalara karşı yüksek korumaya sahiptir.

En İyi Sıvı Gres Yağı

Makine parçalarına göre en iyi gres yağı seçimi yapmak son derece önemlidir. Sıvı gresler genellikle püskürtme yöntemi ile yağlama işlemlerinde tercih edilmektedir. Bu nedenle, en iyi sıvı gres yağı seçimine geçmeden önce kullanım amacının belirlenmesi son derece önemlidir.

Sıvı gresin genel özellikleri;

Gıcırtılı sesleri azaltır, parçaların hareketini kolaylaştırır

Parçaları günlük kullanımdan mekanik aşınma ve yıpranmaya karşı koruyan bir kaplama oluşturur.

Korozyondan korur, dolayısıyla ürün parçasının ömrünü veya kullanımını uzatır

Tüm yağlama ve gresleme ihtiyaçlarınız için çözüm olabilirler

Yataklar, zincir, kapı panelleri menteşeleri, kilit düğmeleri, aletler, fermuarlar, bağlantılar, kol panelleri, kanal ve benzeri kullanımları için uygundur.

Gres Yağı Nerede Kullanır ?

En iyi gres yağı işlevi, yerçekimi kuvveti, santrifüj hareketi veya basınç altında sıkıştırılmadan dışarı sızmadan hareketli yüzeylerle temas halinde kalmak ve yağlamaktır. Temel pratik gereksinimi, kullanım sırasında karşılaştığı tüm sıcaklıklarda kesme kuvvetleri altında özelliklerini korumasıdır.

Gres ve yağ birbirinin yerine kullanılamaz. Gres, yağ kullanımının pratik veya elverişli olmadığı durumlarda kullanılır. Belirli bir uygulama için yağlayıcı seçimi, makine tasarımı ve çalışma koşullarının istenen yağlayıcı özellikleriyle eşleştirilmesiyle belirlenir. En iyi gres yağı genellikle aşağıdaki alanlar için kullanılır:

Aralıklı olarak çalışan veya uzun bir süre depolanan makinelerde gres yerinde kaldığından, anında bir yağlama filmi oluşabilir.

Sık yağlama için kolayca erişilemeyen makinelerde tercih edilir. Bu ortamda kullanılan yüksek kaliteli gresler, izole edilmiş veya nispeten erişilemeyen bileşenleri uzun süre, sık sık yenilemeden yağlayabilir. Bu gresler, bazı elektrik motorları ve dişli kutuları gibi ömür boyu sızdırmaz uygulamalarda da kullanılır.

Yüksek sıcaklıklar ve basınçlar, şok yükler veya ağır yük altında düşük hız gibi aşırı koşullar altında çalışan makineler.

Aşınmış bileşenlerde kullanılabilir. En iyi gres yağı, aşınma nedeniyle genişleyen boşluklarda daha kalın filmleri korur ve daha önce yağla yağlanan aşınmış parçaların ömrünü uzatabilir.

Yaygın olarak kullanılan gres kıvamı sınıflandırması, Ulusal Yağlama Gresi Enstitüsü (NLGI) tarafından oluşturulmuştur. Gres yağı ne işe yarar ve başka birçok özellikleri veya performans seviyeleri hesaba katılmaksınız gresler, yalnızca sertlikleri veya yumuşaklıkları açısından sınıflandırılır.

yagmarket.com ' dan kam​p​anyaları​​​ takip etmeyi unutmayın! 

"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.


Müşteri Hizmetleri (0850) 888 12 34

Sepetim"

Sepetiniz Boş

"