Trafo Yağları

Trafo Yağları

Günümüzde enerji iletimi ve dağıtımı, elektrik trafoları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Trafoların sorunsuz çalışabilmesi ve uzun ömürlü olabilmesi içinse trafo yağları kritik bir rol oynamaktadır. Trafo yağları elektrik enerjisinin güvenilir iletimi için vazgeçilmez bir bileşendir.

Doğru trafo yağı seçimi ve düzenli bakım ile trafoların verimliliği artırılabilmekte, enerji iletim sisteminin güvenilirliği sağlanabilmekte ve uzun ömürlü kullanım mümkün olabilmektedir. Yağ Market, Artoil trafo yağları satışı yaparak ihtiyacınız olan bu yağları sizlere en uygun fiyatlarla sunmaktadır.

Farklı marka ve tipte pek çok seçenek ile kişiler trafoları için en doğru ve en kaliteli tercihi kolayca yapabilmekte, yağların özelliklerini detaylı bir şekilde inceleyerek güvenli ve hızlı bir şekilde bu yağları satın alabilmektedir.


Trafo Yağı Nedir?

Trafo yağı nedir? Sorusuna yanıt olarak; Trafo yağı, bir transformatörün içindeki elektrik sargıları arasında izolasyon ve soğutma amacıyla kullanılan özel bir yağ türüdür. Trafo yağı, transformatörlerin verimli ve güvenilir bir şekilde çalışabilmesi için çeşitli görevleri yerine getirmektedir.

Petrol ofisi trafo yağları, Transformatör sargıları arasında elektrik akımının geçişini sağlar. Elektrik enerjisi sargılardan geçerken, trafo yağı yüksek izolasyon direncine sahip olduğundan, sargılar arasında kaçak akım oluşmasını önler.

Elektrik akımının geçişi sırasında ortaya çıkan ısıyı emer ve etkili bir şekilde ileterek transformatörün sargılarının aşırı ısınmasını önler. Transformatörün daha uzun süreli ve güvenilir bir şekilde çalışmasını sağlar.

Shell trafo yağları Isıyı emerek ve ileterek, transformatörün içindeki sıcaklığı kontrol altında tutar. Bu sayede transformatörün aşırı ısınmasını önler ve optimal çalışma koşullarını sürdürür.

Yüksek Sıcaklık Yağları mineral, sentetik veya bunların karışımları olabilmektedir.  Transformatörlerin farklı ihtiyaçlarına ve kullanım koşullarına uyacak şekilde özel olarak üretilmektedir. Örneğin, daha yüksek gerilimli transformatörler için farklı özelliklere sahip trafo yağları tercih edilebilmektedir.


Trafo Yağı Özellikleri

Trafo yağlarının birçok özelliği bulunmaktadır. İlk olarak, yüksek izolasyon direncine sahiptirler ve bu da elektrik akımının sargılarda kaçmasını önlemektedir. Ayrıca termal iletkenlik özellikleri sayesinde, trafo içinde oluşan ısıyı etkili bir şekilde dağıtarak trafo sargılarının aşırı ısınmasını önlemektedir.

Trafo yağı özellikleri için bu yağlar aynı zamanda kimyasal stabiliteye sahiptirler. Yani uzun süreli kullanımlarında bile kimyasal yapısını bozmazlar. Sahip oldukları bu özellik de trafo yağlarının uzun ömürlü ve dayanıklı olmalarını sağlamaktadır.

Ayrıca çevresel etkilere karşı direnç göstererek dış etkenlerden kaynaklanan hasarlara karşı koruma sağlamaktadırlar.


Trafo Yağı Nerelerde Kullanılır?

Trafo yağı nerelerde kullanılır? Sorusu da oldukça merak edilmektedir. Trafo yağları, enerji iletim ve dağıtım sistemlerinin önemli bir bileşeni olarak çeşitli yerlerde kullanılmaktadır. Özellikle şehirlerarası ve yerel elektrik dağıtım şebekelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Büyük trafolar, elektrik enerjisini yüksek gerilimden düşük gerilime veya tersine dönüştürmek için kullanıldıklarında, içerdikleri trafo yağları sayesinde yüksek voltajdaki elektrik akımının sargılardan geçişini sağlarlar.

Sanayi tesislerinde, enerji üretim tesislerinde ve büyük ölçekli fabrikalarda trafo yağları enerji iletim sisteminin güvenilirliğini sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Çeşitli üretim ekipmanlarının enerji ihtiyacını karşılamaktadır.

Trafo yağları ayrıca güç istasyonlarındaki büyük trafolarda da kullanılmaktadır. Elektrik enerjisini üretim yerlerinden tüketim noktalarına ileten önemli tesislerde trafo yağları, trafoların izolasyonunu sağlamakta ve ısının etkili bir şekilde dağıtılmasını desteklemektedir.

Rüzgar enerjisi santrallerinde üretilen elektriği şebekeye iletmek için kullanılan trafolar da trafo yağları içermektedir. Denizaltı kablo sistemlerinde de kullanılabilmektedir. Bu alanların yanı sıra, trafo yağları çeşitli diğer enerji iletim uygulamalarında da kullanılabilmektedir.

Özellikle enerji iletiminde kullanılan transformatörlerin birçok farklı çeşidi olduğundan, her bir transformatör tipi için uygun özelliklere sahip trafo yağları seçilmelidir.


Trafo Yağı Fiyatları

Trafo yağları fiyatları kullanılan ham maddenin kalitesine, markaya, ürün tipine, boyutuna, üretim süreçlerine ve pazar koşullarına bağlı olarak değişebilmektedir.  Özellikle yüksek kaliteli ve özel formülasyonlara sahip olan trafo yağları biraz daha yüksek fiyatlı olabilmektedir.

Ancak ürün miktarı fiyatlarda etkili olan en önemli faktörlerden biridir. Çünkü küçük litre veya kilogram boyutlarında trafo yağları uygun fiyatlara satın alınabilirken, daha büyük boyutlar için yüksek miktarlar ödemek gerekebilmektedir.

Fakat trafo yağı fiyatı yatırımın uzun vadeli getirisi ve enerji iletim sisteminin güvenilirliği açısından düşünüldüğünde oldukça ekonomiktir. Kaliteli bir trafo yağı, trafonun ömrünü uzatarak ve enerji iletim sistemini güçlendirerek ekonomik bir çözüm sunmaktadır.


Trafo Yağı Satın Al

Yağ Market, trafo yağı satın al hizmeti için hem uygun fiyatlı hem de güvenilir bir platform arayan kişilerin bir numaralı adresi olarak, kişilerin ihtiyaç duyduğu ve aradığı birbirinden farklı ürünleri önde gelen markaların özel formül seçenekleri ile sunmaktadır.

Artoil, Petrol Ofisi, Mobil, Petrochem ve Shell markalarının çeşitli trafo yağı seçenekleri platformda “Trafo Yağları” kategorisi içerisinde sizlere sunulmaktadır.

Gösterilen: 1 ile 9 arası, toplam: 9 (1 Sayfa)

Sırala:
Artoil Transformer Trafo Yağı - 16 L
Artoil Transformer Trafo Yağı - 20 L
Artoil Transformer Trafo Yağı - 20 L
Artoil Transformer Trafo Yağı - 208 L
Mobilect 44 - 208 L

Mobilect 44 - 208 L

12.105,00 ₺
Petrol Ofisi Trafo Yağı - 180 Kg
Shell Diala S2 ZX-A - 209 L
Shell Diala S4 ZX-i Trafo Yağı - 209 L
Gösterilen: 1 ile 9 arası, toplam: 9 (1 Sayfa)

Müşteri Hizmetleri (0850) 888 12 34