• Shell Argina X 40 - 209 L

Shell Argina X 40 - 209 L

11.255,00 ₺
Stok Durumu: Satışa Kapalı - Stok Sorunuz

Shell Argina X 40 - 209 L

Orta Devirli Dizel Motor Yağı

Enerji ve denizcilik sektöründe, yüksek kükürtlü ağır yakıt kullanılan, yağ eksiltmesi düşük dizel motorlarda kullanıma uygun, yüksek performanslı bir dizel motor yağıdır.

UYGULAMALAR
* Enerji santralleri ve gemilerde yüksek kükürtlü ağır yakıt kullanan orta devirli dizel motorlarda, motor yağında yüksek bir stres oluşumu söz konusudur. Özellikle Wärtsilä gibi yeni motor dizaynına sahip dizel motorlarda yağ tüketiminin 0,5 g/kWh’den düşük, yük faktörünün %90’dan büyük ve kullanılan yakıttaki kükürt değerinin %3’den büyük olduğu koşullarda bu stres daha da artabilmektedir.

PERFORMANS ÖZELLİKLERİ
* Mükemmel motor temizliği: Argina X’den daha etkin deterjan katık paketi karter, valf ve pistonlarda mükemmel temizlik sağlar.
* Oksidasyona karşı maksimum direnç: Oksidasyonun sebep olduğu kalınlaşmaya karşı maksimum direnç ve daha uzun yağ ömrü.
* Ekstra yüksek baz numarası (50): BN değerinin yağ değişiminde bir kriter olduğu motorlarda daha uzun yağ ömrü sağlar. 40 BN bir yağ ile mümkün olmayan tatmin edici bir BN denge değeri sağlanabilir.
* Diğer Argina serisi ürünlerle tam uyumluluk: Argina X diğer tüm Argina serisi ürünlerle uyumlu olup yağ değişimine gerek kalmadan sisteme ilave yöntemi ile geçiş yapılabilir.

UYGULAMALAR
Orta devirli ve ağır yakıt kullanan dizel motorlar çok özel yağlara gereksinim duyarlar. Kullandıkları ağır yakıtın içindeki asfaltenlerin yağa karışması neticesinde oluşacak çamur oluşumunu engellemek için özel tipte deterjanlara ihtiyaç duyarlar. Yüksek kükürtlü yakıtların yanma sonrası oluşturdukları asidik ortam yağın içinde rezerv durumda bulunan bazik ortam tarafından nötralize edilene kadar silindir cidarlarında ve piston segmanlarında kimyasal aşınmalara sebebiyet verir. Bu yüzden uzun süre kullanılan yağlarda oluşacak su ve yanma ürünlerini uzaklaştırmak için seperatörler kullanılmaktadır. Argina X bu zararlı yanma ürünlerini ve suyu seperatörlerde bünyesinden uzaklaştırabilmek için özel formüle edilmektedir. Özellikle yeni nesil dizel motorlarda bu olay daha da önemli hale gelmektedir. Çünkü bu motorlarda kullanılan perdahlanma önleyici veya alev segmanı sayesinde yağ eksiltmesi büyük bir oranda düşürülmüştür. Düşük yağ eksiltmesi sistemdeki yağın üzerine ekleme yapma şansını azalttığından sistemdeki yağın yüksek sıcaklıklara, kontaminasyonlara ve asidik yanma ürünlerine daha fazla maruz kalmasına neden olmaktadır. Shell Argina X 40 tamamen bu şartlar göz önüne alınarak tasarlanmış bir dizel motor yağıdır.


NOT: Yüksek TBN sayısına paralel olarak bu tip yağlar yüksek kül ihtiva ederler. Netice itibarıyla bu kül depozitlerinden sakınmak için düşük kükürt içeren yakıt kullanan dizel motorlarda Argina X 40 yağını kullanmayınız.

Shell Argina X önde gelen tüm dizel motor üreticileri tarafından onaylanmıştır.
API CF
MAN B&W
Deutz
Wärtsilä NSD

Shell Argina X 40
SAE Viskozite Sınıfı 40
Kinematik Viskozite IP 71
@ 40 °C cSt ASTM D 445 135
100 °C cSt 14
Viskozite İndeksi IP 226 100
ASTM D 2270
Yoğunluk @ 15°C kg/l IP 365 0.916
ASTM D 1298
Parlama Noktası (PMCC) °C IP 34 205
ASTM D 93
Akma Noktası °C IP 15 -18
ASTM D 97
TBN-E mg KOH/g IP 276 40
ASTM D 2896
Yük Taşıma Kapasitesi IP 334 10
(FZG, Failure Load Stage)
(A/8.3/90

Müşteri Hizmetleri (0850) 888 12 34