• Racefuel Toluen/Touol - 3 L

Racefuel Toluen/Touol - 3 L

400,00 ₺
Stok Durumu: Satışa Kapalı - Stok Sorunuz

Racefuel Toluen/Touol - 3 L


ÜRÜN TANIMI

Toluen, genellikle metilbenzen olarak adlandırılan aromatik bir hidrokarbon çözücüdür. Toluen, endüstride yaygın olarak kullanılmaktadır ve genellikle benzen yerine kullanılır. Tolüende bulunan metil yan grupları, tolueni benzenden farklı bir şekilde metabolize eder.

Toluen, solunan bir dozun yüzde 40 ila 80'i kadar bir alveolar retansiyonla akciğer tarafından iyi emilir. Toluen buharına hava yoluyla maruz kalma, hem endüstriyel işçiler hem de tüketiciler için önemli bir endişe kaynağıdır. 100 ppm'de toluen için izin verilen maruz kalma limiti için mevcut standartlar.

Toluen, ham petrolden benzin ve diğer yakıtların yapım sürecinde, kömürden kok yapımında ve stiren üretiminde yan ürün olarak üretilir. Toluene çok sayıda ticari ve endüstriyel uygulamaya sahiptir ve boya, lak, tiner, yapıştırıcı, düzeltme sıvısı ve oje çıkarıcıda bir çözücüdür ve baskı ve deri tabaklama işlemlerinde kullanılır. Kolay erişilebilirliği, düşük maliyeti ve gizlenme kolaylığı nedeniyle, bazı ABD eyaletleri bu ürünlerin reşit olmayanlara satışına kısıtlamalar getirmiştir.

Toluen, özellikle boyalar, kaplamalar, zamklar, yağlar ve reçineler için çözücü olarak ve benzen, fenol ve diğer organik çözücülerin üretiminde ve polimer ve kauçuk üretiminde hammadde olarak kullanılmaktadır. Çoğu miktarlarda toluen (benzen-toluen-ksilen karışımları şeklinde) petrolün harmanlanmasında kullanılır ve ayrıca stiren üretiminin bir yan ürünü olarak ortaya çıkar.

Toluen saf bir hidrokarbondur (C7H8) sadece hidrojen ve karbon atomları içerir. Aromatik hidrokarbonlar olarak adlandırılan belirli bir hidrokarbon kategorisine aittir. Toluenin tamamen yanması, karbondioksit (CO2) ve su (H2O) gibi iki farklı türde ürün verir. Toluende metalik bileşikler (kurşun, magnezyum vb.), Nitro bileşikler ve oksijen atomları yoktur. Toluen, sıradan benzinle tamamen aynı bileşenlerden oluşur.


OKTAN DERECELENDİRME

Oktan derecesi veya oktan sayısı, bir motor yakıtı veya uçak yakıtı performansının standart bir ölçüsüdür. Oktan sayısı ne kadar yüksekse, yakıt patlamadan önce o kadar fazla sıkıştırmaya dayanabilir. Geniş anlamda, daha yüksek oktan derecesine sahip yakıtlar, genellikle daha yüksek performansa sahip yüksek sıkıştırmalı motorlarda kullanılır. Aksine, daha düşük oktan sayısına sahip yakıtlar dizel motorlar için idealdir.

Vuruntu Önleme Endeksi (AKI) olarak belirtilen araçlardaki oktan sayısı. Aynı test ekipmanını kullanan ancak farklı çalışma koşulları kullanan ortalama iki oktan derecesidir. Yöntemler bir Araştırma Oktan sayısı (RON) ve bir Motor Oktan Sayısı (MON) üretir. Modern motorlar ve yakıt sistemleri ile, son araştırmalar RON'un MON'den daha önemli olduğunu göstermiştir. Yani bu arabalarda, RON ne kadar yüksekse, bu arabalar o kadar iyi performans gösterir. Bu farka duyarlılık denir.


UYGULAMALAR

Toluenin RON oktan derecesi 121 ve MON derecesi 107 olup (R + M) / 2 derecesi 114. (R + M) / 2, ABD'de sıradan yakıtların nasıl derecelendirildiğidir. Toluen, 14'lük bir hassasiyet derecesine sahiptir (RON: 121-107 MON). Bu, 20 ila 30 aralığında hassasiyete sahip alkollerle olumlu bir şekilde karşılaştırılır. Bir yakıt ne kadar hassas olursa, yük altında performansı o kadar düşer. Toluenin düşük hassasiyeti, ağır yüklü bir motor için mükemmel bir yakıt olduğu anlamına gelir.

Toluen, sıradan benzine göre daha yoğundur ve birim hacim başına daha fazla enerji içerir. Böylece toluenin yanması daha fazla enerjinin serbest kalmasına ve dolayısıyla daha fazla gücün üretilmesine yol açar. Bu, benzine kıyasla birim hacim başına daha az enerji içeren etanol veya Metil Tersiyer Butil Eter (MTBE) gibi oksijenli oktan güçlendiricilerden farklıdır. Toluenin daha yüksek ısıtma değeri aynı zamanda egzoz gazlarının daha fazla kinetik enerji içerdiği anlamına gelir, bu da turboşarj kanatlarını çalıştırmak için daha fazla enerji olduğu anlamına gelir.

Toluen o kadar etkili bir vuruntu önleyici yakıttır ki, aynı oktan artışını 100 oktan yarış gazına kıyasla daha az miktarda alır.

Toluen o kadar etkili bir vuruntu önleyici yakıttır ve aynı zamanda düşük sıcaklıklarda tutuşmanın daha zor olduğu anlamına gelir. Yüzde 84 toluen ile çalışan Formula 1 arabalarının, buharlaşmasına yardımcı olmak için yakıt deposunu 70oC'ye ısıtmak için sıcak radyatör havasının yönlendirilmesi gerekiyordu. Bu nedenle çok güçlü bir toluen konsantrasyonu, zayıf soğuk çalıştırma ve çalıştırma özelliklerine yol açacaktır. Kullanılan toluen konsantrasyonunun yüzde 30'u veya motorun kullanabildiğini aşmaması önerilir.

Muadil Ürünler

Müşteri Hizmetleri (0850) 888 12 34